Martina Chrástková

Stopa je cíl, ale žádný kopec není příliš vysoký, aby se nedal překonat, a každý člověk je z masa a kostí, tudíž je porazitelný.

Martina Chrástková

Martina Chrástková

Osobní údaje

Jméno: Martina Chrástková

Místo: Trutnov

Rok narození: 1985

Můj příběh

Jsem holka z Krkonoš, která na lyžích stála, sotva se postavila na nohy. V dětství jsem s rodiči sportovala (cyklistika, sjezdové lyžování, hody, skoky, běhy, plavání, turistika, míčové hrátky, lezení po stromech), takže jsem měla výborný všestranný základ. 

Trénink běžců je v létě pestrý, a tak častokrát doplňkově přes léto absolvuji bikové závody, Xterru či atletické závody. A tak ani všestranné studium na UK FTVS pro mě nebylo nikterak složité a zvládala jsem ho zároveň s reprezentací.

Po vyřazení z RD-B ženy (jaro 2012) jsem se pokusila připravit na následující sezonu sama a bojovat o účast na ZOH v Soči 2014. Po slibné přípravě jsem nastoupila do závodu SP v Canmore (CAN), ale ten se kvůli propuknutí boreliózy vůbec nepovedl. Ačkoliv jsem se po prvním přeléčení nevzdala a snažila se rychle vrátit zpět do stopy (chtěla jsem se nominovat na 5. univerziádu a pokusit se o ZOH), nemoc byla silnější. Dva roky jsem podle lékařů byla zdravá, ale v tréninku i na závodech pořád něco chybělo. Po dokončeném Vasaloppetu v březnu 2014 tělo řeklo konec. A já byla na celý rok neschopná tréninku. 

V současné době vyučuji techniku a metodiku lyžování (běžeckého i sjezdového) při UK FTVS, soukromě organizuji běžecké lyžařské kempy zaměřené na techniku běhu na lyžích a rozšiřuji trenérské aktivity pro běh, běh na lyžích či triatlon. Hlavu si čistím v létě na sea kayaku (mořském kajaku), který je skvělým letním doplňkem běhu na lyžích a který se snažíme popularizovat v zemi bez moře.

MÉ ÚSPĚCHY

  • Dvojnásobná vítězka worldloppetu Bieg Piastow (2011, 2012)
  • Mnohonásobná mistryně ČR v běhu na lyžích
  • 8 let členka reprezentačních družstev ČR
  • MS juniorů 2005 ve finském Rovaniemi - 3. místo ze štafety
  • 3x MS juniorů: Schonach (2002), Stryn (2004), Rovaniemi (2005)
  • 3x MS do 23 let: Kranj (2006), Tarvisio (2007), Malls (2008)
  • Čtyři Zimní světové univerziády: Insbruck (2005), Turín (2007), Harbin (2009), Erzurum (2011)

Testované produkty