Ellie Švrlanská: Cesta po Patagonii
08. 03. 2023
Dlouhou cestou karavanem z Cusca, přes Bolívii a celou severní Argentinu se konečně dostávám do Patagonie! První zastávkou v severní Patagonii je Bariloche! V zimě, která je v Argentině od května do září, je Bariloche jedním z nejpopulárnějších ski resortů. Nicméně já jsem zde na konci ledna, což znamená období léta, koupání se v lagunách a trekování v národním parku.
BARILOCHE
Město i okolí nabízí široký výběr ubytovacích zařízení, od hotelů, přes hostely až po kempy. Já se ubytovávám v hostelu a hned další den se vydávám k informačnímu centru národního parku, zjistit potřebné informace k trekování a kempování.
Národní park je plný turistických stezek s několika horskými chatami a kempy, pro ty, kteří se rozhodnou pro vícedenní trekování. Je však potřeba si dopředu místo v tábořišti nebo v horské chatě zarezervovat a vyplnit vstupní online formulář národního parku. Na dvoudenní výšlap si vybírám trek k horské chatě Refugio Lopez, kde mám rezervované kempování. Z centra města jezdí několikrát denně autobus do oblasti Colonia Suiza, v překladu Švýcarská Kolonie, kde turistická stezka začíná. Cesta není vůbec složitá, stačí se držet červených značek. Po přibližně hodině a půl cesty do kopce, natrefíte na horskou restauraci s nádhernými výhledy. Od restaurace se ještě další přibližně dvě hodiny šlape až k horské chatě. U chaty se navíc nachází přírodní bazén, ideální na ochlazení po několikahodinovém treku na slunci.
Co se oblečení týče, i když je zde léto, doporučuji sbalit vše od kraťas až po zimní rukavice. Během dne je dost teplo a dostatek sluníčka, takže se hodí kraťasy LAPINA-W, rychleschnoucí tričko LISMAIN-W spolu se slunečními brýlemi, čepicí nebo šátkem a opalovacím krémem. Nicméně u chaty příšerně fouká a noci jsou i v létě chladné takže teplé věci na převlečení nesmí chybět. V batohu jsem tedy krom vybavení na kempování měla také legíny LIGANO-W, mikinu AILEEN-W, outdoorovou bundu bundu MAMBA-W a zimní čepici TONIA-W. Ale doporučila bych klidně vzít například péřovou bundu nebo něco opravdu teplého.
K chatě a zpátky se dá bez problému dojít i během jednoho dne, ale pokud si chcete užít západ a východ slunce nad krajinou plnou jezer, hor a lagun, tak určitě doporučuji zůstat přes noc. Krom kempování je zde možnost si pronajmout v chatě pokoj a dokonce zde připravují i večeře a snídaně. Okolo chaty je možně podniknout další výšlapy na okolní vrcholky hor. Cesta zpět do města je poté stejná a končí zase ve Švýcarské Kolonii, kde doporučuji se alespoň na chvíli zastavit a prohlédnout si malebné chatky či navštívit místní tržiště.
Než Bariloche opustíte, tak doporučuji alespoň jednou vyzkoušet čokoládu nebo čokoládovou zmrzlinu. Městu se totiž mimo jiné přezdívá Malé Švýcarsko, a je známé díky skvělým čokoládám. Ve městě se nachází mnoho prodejen čokolády a skoro každá má i sekci se zmrzlinami, které jsou taktéž úžasné.
EL BOLSON
Nedaleko Bariloche se nachází malé městečko El Bolson, které se stalo velice populární pro cestovatele hlavně díky Rio Azul, neboli Modré Řece. Nádherná čistá tyrkysová voda s okouzlující přírodou a skalami v okolí, je to určitě skvělá destinace pro jednodenní výlet z Bariloche nebo jako zastávka pokud cestujete z Bariloche do jižní části Patagonie.
Podél řeky je navíc mnoho kempů, malých restaurací a kiosků. Nejznámější oblast je Paraiso Azul (Modrý Ráj), kdy se řeka prolévá klidnou oblastí s tůněmi, které vypadají jako přírodní jezírka.
PERITO MORENO
Další destinací, která se nesmí při návštěvě Argentinské Patagonie zapomenout je ledovec Perito Moreno, nacházející se nedaleko města El Calafate. Možností co u ledovce dělat je mnoho. Nejjednodušší a nejpopulárnější je se projít po turistických stezkách, které jsou přímo naproti ledovce a nabízí jej vidět z mnoha různých úhlů. Mnoho lidí se pak vydává i na cesty lodí, které vás přivezou přímo pod ledovec a některé dokonce i k více vzdáleným ledovcům, které jsou dosažitelné pouze lodí. No a v neposlední řadě je zde i možnost vydat se s průvodcem na trek přímo po ledovci.
OHŇOVÁ ZEMĚ A PŘÍSTAV USHUAIA
Z El Calafate se dá buďto letecky nebo autobusem přejet do přístavu Ushuaia v Ohňové Zemi. Autobusem je to o dost levnější, ale zato náročnější, protože se musí jet přes území patřící Chile a pak zase do území Argentiny, takže nás během jednoho dne čekaly 4 pasové kontroly a nakonec i přejezd trajektem. V přístavu Ushuaia, přezdívanému Konec Světa, se snadno zdržíte a zabavíte na několik dní. Ohňová země nabízí mnoho treků, výšlapů a výletů. Na jeden až dva dny se dá navštívit Národní Park Tierra Del Fuego, který je plný skvělých výhledů, lagun, turistických stezek a tábořišť pro ty, kteří by chtěli i kempovat. Všechny výšlapy, které jsem prošla byly skvěle značené a na začátku tras se vždy nachází i mapa, předpokládaná délka cesty, převýšení i počet kilometrů.
Skvělý jednodenní výšlap i je i přes horské laguny až k horskému průchodu Oveja. Začátek i konec treku je snadno dostupný autobusem. V lagunách se dá koupat a v jejich okolí i bez problému kempovat.
Jeden ze známějších treků je pak cesta k laguně Esmeralda, která začíná nedaleko za městem. Na začátek se dá dojet autobusem a nebo jako my, stopem. Patagonie je známá bezpečným a jednoduchým stopováním, takže pokud vás tento způsob dopravy baví, rádi potkáváte lidi a budete si chtít zlepšit španělštinu, mohu to se vším všudy doporučit. Právě z El Bolson k ledovci Perito moreno jsem se dostala stopem, kdy jsem první den jela v kamionu a druhý den jsem našla 4 české motorkáře, kteří mě vzali až k ledovci. Teď k laguně nás stopovalo pět a za pár minut nám zastavilo auto s tím, že nás klidně vezme všechny najednou, a ještě nám i nabídli čokoládu a sušenky! Cesta od parkoviště až k laguně není vůbec dlouhá ani náročná. Navíc je cesta i skvěle udržovaná. My ale u laguny nekončíme. V horách za lagunou se totiž nachází ledovec Ojo Del Albino, ke kterému se pokusíme dostat. Zde už je cesta náročnější jelikož hned za lagunou se jde pouze po kamenech do kopce bez jakéhokoliv značení. Doporučuji tedy mít připravenou offline mapu s trasou a nebo jít s někým, kdo cestu již zná. My se pro jistotu ještě vždy ptali lidí, kteří se už od ledovce vraceli, kudy přesně tam dojít. Ke konci se chvílemi musí po kamenech skoro až šplhat, no a v kombinaci se silným větrem se nejedná o nic příjemného. Výsledek ale stojí zato! Obří ledovec s horskou lagunou a nikde nikdo! Oproti ledovci Perito Moreno, který patří mezi nejnavštěvovanější destinace Patagonie a je uzpůsoben tisícům návštěvníků každý den, je toto místo denně navštíveno jen malou skupinou lidí. U ledovce jsme nezůstali moc dlouho, jelikož vítr je zde opravdu silný a studený. Jak jsem již několikrát zmínila, a mnoho místních mi to i potvrdilo: v Patagonii člověk zažije 4 roční období během jednoho dne. Na začátku treku jsem měla jen kraťasy a tričko, no a zakončila jsem to se 4 vrstvami oblečení, v rukavicích a čepici.
Mezi všemi těmi výšlapy v horách se jako jednodenní odpočinkový výlet nabízí plavba lodí. Hned u přístavu je několik malých domečků, kde v každém sídlí jiná cestovka nabízející plavby lodí po okolí. Je možnost vidět různou faunu a flóru, záleží v jaké části průlivu se bude plavba uskutečňovat. Já si se slečnou, se kterou jsme se potkali v autobuse, vybrala právě plavbu za pozorováním tučňáků.
Na jednodenní výšlapy a výlety jsem s sebou vždy měla 40 litrový batoh Roller, do kterého se skvěle vleze voda, jídlo, extra oblečení a v mém případě i foťáky a objektivy.